Blue Theme Portrait

Yaşam Koçluğu

ATA Eğitim ve Koçluk

Koçluk, bir ihtiyaçtır. Yaşam koçu öncelikle kişilerin hayatlarının önemli ve temel alanlarında (kariyer, aile, eş,.

Verileri Düzenleme

Kariyer Koçluğu

ATA Eğitim ve Koçluk

Aslında belirli bir konu yok, hayatının herhangi bir alanında sürekli aynı tekrarları yaşayan ve...

logo-icf.png

ICF Hakkında

1995 yılında kurulan Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF),  yüksek standartlar koyarak, bağımsız sertifikasyon sağlayarak ve ünvanlı koçlar için dünya çapında bir iletişim ağı oluşturarak, kendisini koçluk mesleğini geliştirmeye adamış küresel bir lider kurumdur. Merkezi ABD ‘nin Kentucky eyaletinde, Lexington’ da olan ICF, ayrıca Asya-Pasifik, Avrupa ve Latin Amerika da Bölgesel Servis Merkezleri tarafından da yönetilmektedir.

100‘ü aşan ülkeyi temsil eden 19,000’den fazla  profesyonel, bireysel ve kurumsal koç üyesi ile Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF), küresel anlamda koçluk mesleğinin sesi olmaktadır.

ICF koçluğu, müşterilerin bireysel ve profesyonel potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarını sağlamaları için ilham veren,  düşündürücü ve yaratıcı müşterek bir süreç olarak tanımlıyor.

Uluslararası Koçluk Federasyonunun asıl amacı, profesyonel koçluk sanatını, ilmini ve uygulamasını ilerletmektir. ICF, üyelerimizin verdiği destek sayesinde program ve standartlar oluşturarak koçluk mesleğinin bütünlüğünü oluşturmak, desteklemek ve korumak için oluşmuştur.

Bütünlüğü Oluşturmak…

ICF koçluk mesleğinin yüksek görünürlüğünü halkla ilişkiler, reklam kampanyaları, pazarlama stratejileri ve kişilerin kendi ihtiyacına yönelik doğru koçu bulmalarını kolaylaştırıcı, bağımsız ve kar amacı gütmeyen Koç Yönlendirme Servisi (Coach Referral Service-CRS) sayesinde sürdürür.

Desteklemek….

ICF, üyelerinin mesleki gelişimine yardımcı olmak için programlar geliştirir ve uygular. Mesleki gelişim fırsatları yaratan Yıllık Konferansına ek olarak ICF,  büyüme fırsatlarını tüm dünyaya yayılmış bölgesel şubeleri yolu ile de sağlar. Websitesi, Online Topluluk ve reklamları sayesinde ICF’ ten sürekli destek almak mümkündür.

Korumak …

ICF tüm sektöre yayılan Profesyonel Etik Kuralları oluşturdu ve kullanmaya teşvik etti. Koçluğun bütünlüğünü korumak için ICF, tüketicilerin profesyonel koçları seçmelerine yardımcı olmak amacıyla standart ünvanlarla, dünyaca kabul edilmiş, ilk uluslararası akreditasyon sürecini oluşturdu.

Kaynak : ICF Türkiye 

ac-logo_5_orig.png

Association for Coaching in TurkeyAssociation for Coaching® (AC), en iyi koçluk uygulamalarını yaygınlaştırmaya ve koçluk bilincini ve standartlarını dünya çapında arttırmaya kendini adamış, bağımsız, kar amacı gütmeyen, profesyonel bir kurumdur.

AC’nin amacı; koçluğun mükemmelleşmesine ilham vermek ve önderlik etmek, koçluk mesleğini geliştirmek ve sırasıyla bireylerde, kurumlarda ve toplumda uzun soluklu bir fark yaratmaktır.

Bu amaçlar ile 50’den fazla ülkede yer alan AC, Türkiye’de varlığını genişletmek ve amaçlarına Türkçe konuşan koçlar ile de ulaşmak istemektedir.

Türkiye’deki AC üyeleri, AC Global’in değerlerini ve vizyonunu gerçekleştirmek üzere yan yana gelen koçlardan oluşmuştur. Koçluğu uluslararası standartta ve yerel kültürümüze uygun gerçekleştirmek adına aşağıdaki hedefleri benimsemişlerdir.

 

 • Türkiye’de AC Etkili Olsun :

  • Coğrafi açıdan tüm Türkiye’ye hitap etsin,

  • Uluslararası/ulusal arenada muhattap kabul edilsin,

  • Koçluğu destekleyen lider kurum olsun,

  • Yaptığı işler ile koçluk gündemini belirlesin.

 • Türkiye’de AC Bilimsel Olsun:

Bilimsel bilgiyi üretme ve paylaşmada, değer yaratan merkez üs olsun. Bu yaklaşımı ile insanlara ilham versin.

 

 • Türkiye’de AC Akreditasyon Süreçlerini Desteklesin:

Standartlaşmayı sağlayarak güvenilir ve kredisi yüksek bir kurum olsun. Koçlar, koçluk hizmeti alanlar ve kurumlar AC üzerinden birbirini arasın ve onaylasın.

Koçlukla ilgileniyor, koçluk yapıyor, koçluk veriyor veya kurumunuzda koçluk uygulamaları yapıyorsanız sizileri de AC Global ve AC Türkiye’nin ortak hedefleri içinde yer almaya, maddi ve manevi koçluğu desteklemeye davet ediyoruz.